İDARİ VE YARGISAL MAKAMLARA ÇAĞRIMIZDIR!
Tarih: 25.04.2022| Okunma Sayısı: 86

 

Adliyede görevi başında polis saldırısına uğrayan meslektaşımız Av. Orhan Alphan’a destek ve saldırıyı kınamak amacıyla  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan, Ağrı Barosu Başkanı Av. Mehmet Salih Aydın, Bingöl Barosu Başkanı Av. Ömer Faruk Hülakü, Bitlis Barosu Başkanı Av. Fuat Özgül, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren ve Diyarbakır Barosu yönetim kurulu üyeleri, Hakkari Barosu Başkanı Av. Ergün Canan, Mardin Barosu Başkanı Av. İsmail Elik ve Mardin Barosu yönetim kurulu üyeleri,  Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Muş Barosu Başkanı Av. Kadir Karaçelik, Siirt Barosu Başkanı Av. Kenan Bilge, Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. M. Velat İzol, Şırnak Barosu Başkanı Av. Rojhat Dilsiz ve Şırnak Barosu yönetim kurulu üyeleri ve Van Barosu Başkanı Av. Zülküf Uçar, Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeleri Av. Nizam Dilek ve Av. Ali Bayram’a ve Baromuz üyesi meslektaşlarımızın yoğun katılımıyla Batman Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı.

 

 

İdari ve Yargısal Makamlara Çağrımızdır!

 

14 Nisan 2022 tarihinde bir polis memurunun Batman Adliyesi’ne getirdiği bir şüpheliye kötü muamelede bulunması ve akabinde şüpheliyi ters kelepçe ile bekletmesine itiraz eden meslektaşlarımızdan Av. Orhan Alphan görevi başında polis saldırısına uğramıştır. Saldırı sonucu burnu ve dişinde kırıklar oluşan meslektaşımızın polis memuru hakkında şikayette bulunmasına rağmen, polis memuru hakkında gözaltı ve tutuklama tedbirleri uygulanmamıştır. En basit suçlarda dahi gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurmaktan çekinmeyen yargı makamlarının görevi başındaki bir avukata yönelik şiddete “sessiz kaldığı” görüntüsü veren son kararı kabul edilemez. Yargı makamları kimseye imtiyazlı bir zümre muamelesi yapamaz, yapmamalıdır.

 

İdari ve yargısal makamların kolluk görevlilerinin görevi kötüye kullanma, işkence ve kötü muamele suçlarında yaptığı açıklamalarda kullandığı dil soruşturmanın seyrini önemli derecede etkilemektedir. Bu noktada Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Nisan 2022 tarihli basın açıklamasına da dikkat çekmek isteriz. Bu açıklama soruşturmanın seri, tarafsız ve etkili olması kriterlerine uygun olmayacağını daha şimdiden göstermiştir. Polise yönelik kötü muamele ve şiddet iddialarında bulunan yurttaşların karşı suçlamalara maruz bırakılması Türkiye adliyesinin bir gerçeği olmasına rağmen özellikle olayın karşılıklı darp olduğunun “iddia” değil bir “olgu” olarak sunulması soruşturma makamı olan Başsavcılığın bu soruşturma kapsamında tarafsızlığını yitirdiğini göstermektedir.

 

            Yine saldırının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen polis memurunun hala görevinin başında bulunması ve Batman Valiliği’nin kamuoyuna polis memuru hakkında bir idari soruşturma başlatıldığına ilişkin açıklamada bulunmaması en az polis şiddeti kadar vahimdir. Bu durum ilgili polis memurunun kurumsal bir cezasızlıktan faydalandığı ihtimalini düşündürmektedir.

 

Avukatların mesleki faaliyetlerini yerine getirdikleri adliye binalarında bile güvende olmadıkları, burada bile şiddete maruz kalabildikleri bir toplumda yurttaşların hak arama özgürlüğünden bahsedilemez.

 

 Batman Barosu olarak genelde yurttaşlara ve özelde meslektaşlarımıza karşı artan kolluk şiddetini araştırmak ve incelemek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve İçişleri Bakanlığı Kolluk Gözetim Komisyonu’nu göreve çağırıyor, bu kurumlar nezdinde yasal girişimlerde bulunacağımızı belirtmek istiyoruz.

 

Adliyede kameraların önünde meslektaşımızın burnunu ve dişini kıran polis memurunun bu duruma rağmen nasıl serbest kaldığını incelemesi için de Hakimler ve Savcılar Kurulu’nu göreve çağırıyor, soruşturma işlemlerinin denetimi için de bu kurum nezdinde yasal girişimlerde bulunacağımızı belirtmek istiyoruz.

 

Meslektaşımızın saldırıya uğradığı andan itibaren meslektaşımızla ve Baromuzla dayanışmada bulunan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

Yine gerek telefon açarak, gerekse de basın açıklaması yaparak meslektaşımızla ve Baromuzla dayanışmada bulunan Türkiye Barolar Birliği’ne ve Barolarımıza teşekkür ederiz.

 

Yine bugün açıklamamıza katılarak meslektaşımızla ve Baromuzla dayanışmada bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Av. R. Erinç Sağkan’a, Adıyaman Barosu Başkanımız Av. Bilal Doğan’a, Ağrı Barosu Başkanımız Av. Mehmet Salih Aydın’a, Bingöl Barosu Başkanımız Av. Ömer Faruk Hülakü’ye, Bitlis Barosu Başkanımız Av. Fuat Özgül’e, Diyarbakır Barosu Başkanımız Av. Nahit Eren’e ve Diyarbakır Barosu yönetim kurulu üyelerine, Hakkari Barosu Başkanımız Av. Ergün Canan’a, Mardin Barosu Başkanımız Av. İsmail Elik’e ve Mardin Barosu yönetim kurulu üyelerine,  Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel’e, Muş Barosu Başkanımız Av. Kadir Karaçelik’e, Siirt Barosu Başkanımız Av. Kenan Bilge’ye, Şanlıurfa Barosu Başkanımız Av. M. Velat İzol’e, Şırnak Barosu Başkanımız Av. Rojhat Dilsiz’e ve Şırnak Barosu yönetim kurulu üyelerine ve Van Barosu Başkanımız Av. Zülküf Uçar’a, Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeleri Av. Nizam Dilek ve Av. Ali Bayram’a ve Baromuz üyesi meslektaşlarımıza Baromuz adına teşekkür ederiz.

 

Batman Barosu olarak, her türlü baskı, taciz ve saldırı karşısında yılmadan mesleğimize ve meslek mensuplarımıza yönelik hak ihlâllerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşlarımızı savunmak, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak görevlerini yürütmeye devam edeceğiz.

 

Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

 

Batman Barosu

 

17.05.2022
AV. ERKAN ŞENSES
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.