AV. SÜLEYMAN KAYA HALI SAHA FUTBOL TURNUVASI
Tarih: 6.05.2022| Okunma Sayısı: 204

 

BATMAN BAROSU 15. GELENEKSEL

AV. SÜLEYMAN KAYA HALI SAHA FUTBOL TURNUVASI

 

Baromuz tarafından düzenlenen geleneksel halı saha futbol turnuvası 09.05.2022 tarihinde başlayacaktır. Turnuva kuralları aşağıda belirtilmiştir.

 

TURNUVA KURALLARI

 

1- Turnuvaya Batman Barosu mensubu avukat, stajyer avukat, baro personeli ve avukat katipleri katılabilecektir.  (Batman Barosundan kaydını sildirmiş veya nakletmiş avukat ya da stajyer avukat ile Batman Barosunda staj ya da avukatlık yapmış olup da herhangi bir nedenden dolayı şu an mesleğini icra edemeyenler dahi yer alabilirler.) Avukat katipleri her bir takımda en fazla 2 kişi olacak şekilde katılım sağlayabilirler.

  

2- Belirtilen kriterleri taşımayan kişiler takımlarda yer alamayacaktır. Ancak her takım 1. Maddede belirtilenler dışında 09.05.2021 tarihinden sonra faal olarak amatör ya da profesyonel bir takımda görev yapmayan bir kaleciyi listesine ekleyebilir. Belirtilen kriterleri taşımadığı halde herhangi bir maçta oynadığı tespit edilen kaleci/oyuncu oynatılması durumunda itiraz üzerine yapılacak değerlendirmede maçın sonucuna ilişkin karar tertip komitesi tarafından verilecektir.

 

3- Turnuvaya katılacak takımlar en az 8 en fazla 11 oyuncu bildirebilirler. 8’den az oyuncu ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. 11’den fazla isim bildirilmesi durumunda verilen listenin 11. Sıradan sonra gelen isimler dikkate alınmayacaktır. Bildirilen listelerde takım isimleri ve takım kaptanının kim olduğu belirtilecektir. Son başvuru tarihi olan 25.04.2022’den sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

 

4- Bildirilen listelerde 25.04.2022 tarihinden sonra değişiklik yapılamaz. Grup maçlarının tamamlanmasından sonra geçerli olmak üzere; zorunlu durumlarda maçtan en az bir gün öncesinden tertip komitesine bildirilmek ve tertip komitesi tarafından kabul edilmek şartıyla listelerde değişiklik yapılabilecektir. Ancak yeni bildirilen oyuncu ya da oyuncuların daha önce bildirilen takım listelerinde yer almamış olması gerekir.

 

5- Maçlar 25’er dakikalık iki devre halinde oynanacaktır. Final maçı ise 30’ar dakikalık iki devre halinde oynanacaktır. Devreler arasında beş dakika dinlenme süresi olacaktır ve kaleler değişecektir.   

 

6- Maçlar 1 kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere toplam 7 kişilik takımlar arasında yapılacaktır. Maçın başlaması için her bir takımdan en az (kaleci dahil) 5 kişinin sahada bulunması gerekir. Maçın başlama saatinden itibaren 10 dakika içinde yeterli sayıyı sağlayamayan takım 15. Maddede belirtilen husus saklı kalmak kaydıyla 3-0 hükmen mağlup sayılacaktır.

 

7- Takımların her maçta en fazla 4 adet oyuncu değiştirme hakkı mevcuttur. Oyundan çıkan oyuncu bir daha oyuna dâhil olamaz. Zorunluluk halinde müsabaka takımlarının ortak kararı ile oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir.

 

8- Maçta takımların sakatlanma ve/veya kırmızı kart nedeniyle kaleci dâhil 5 kişinin altına düşmesi durumunda hakem maçı bitirir. Böyle bir durumda maçın sonucu tertip komitesi kararına göre belirlenir.

 

9- Kırmızı kart görerek oyundan ihraç edilen oyuncu bir sonraki maçta oynayamayacaktır. Tertip komitesi; duruma bağlı olarak (kasıtlı müdahale, hakaret, sportmenliğe aykırı davranış vs.) cezayı artırabilir, oyuncuyu turnuvadan ihraç edebilir. Farklı maçlarda toplamda 3 sarı kart gören oyuncu bir sonraki maçta cezalı duruma düşer ve maç kadrosunda yer alamaz. Farklı maçlarda toplamda 3 sarı kart gören oyuncunun bir sonraki maçta oynayamayacağına dair kural final maçında uygulanmayacaktır.

 

10- Maçlarda taç ve ofsayt kuralı uygulanmayacak olup kaleciye geri pas yasağı kuralı ise uygulanacaktır. Topun auta çıkması durumunda;  aut atışı kullanılmayacak, oyuna başlayacak olan takım oyuncuları tarafından topun oyuna sokulması amacıyla ceza sahası içerisinde yere bırakılması ile birlikte oyun başlayacaktır. Kaleci topu ceza sahası içinde eliyle de oyuna sokabilir.

 

11- Rakip takımın yarı sahasında kullanılacak serbest vuruşlarda rakip takım oyuncuları, toptan 3 metre (Takriben 4 adım) uzakta durmak zorunda olup serbest vuruşu kullanacak takım oyuncuları ise rakip takımın kuracağı barajdan 50 cm uzakta olmak zorundadırlar.

 

12- Burada belirtilmeyen konularda TFF’ nin oyun talimatları geçerlidir. Kurallar ve uygulanmaları konusunda doğacak ihtilaflar, başvuru sonucu veya resen tertip komitesi tarafından sonuca bağlanacaktır.

 

13- Turnuva 3 gruptan oluşmakla birlikte, gruplardaki maçlarda galibiyete 3, beraberliğe 1 puan verilecektir. Grubunda 1. Ve 2. Olan takımlar ile 3. Olan takımlar arasından da en iyi iki takım olmak üzere toplam 8 takım çeyrek finale yükselecektir.  Grup aşamasında 2 takımın puan eşitliği durumunda tarafların kendi aralarında yaptıkları maçtaki sonuca göre, bunun da eşit olması durumunda genel averaja bakılacaktır. Genel averajın da eşit olması durumunda daha fazla gol atan takım puan sıralamasında üstte yer alacaktır. Atılan gollerin de eşit olması durumunda takımların gördükleri kartlar değerlendirilecek ve daha az kart gören takım sıralamada üstte yer alacaktır. Kartların değerlendirilmesinde kırmızı kartlar 2 sarı kart olarak sayılacaktır. Tüm bunların eşitliği durumunda kura çekimi yapılacaktır. Kura çekimi, takımların isimlerinin birer kağıda yazılıp torbadan çekilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Torbadan ilk çekilen takım bir üst tura yükselecektir.

 

Grup aşamasında 3 takımın puan eşitliği durumunda genel averaja bakılacaktır. Genel averajın da eşit olması durumunda daha fazla gol atan takım puan sıralamasında üstte yer alacaktır. Atılan gollerin de eşit olması durumunda takımların gördükleri kartlar değerlendirilecek ve daha az kart gören takım sıralamada üstte yer alacaktır. Kartların değerlendirilmesinde kırmızı kartlar 2 sarı kart olarak sayılacaktır. Tüm bunların eşitliği durumunda kura çekimi yapılacaktır. Kura çekimi, takımların isimlerinin birer kağıda yazılıp torbadan çekilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Torbadan ilk çekilen takım bir üst tura yükselecektir.

 

En iyi üçüncü takımların belirlenmesinde ise; grubunda aldığı puana, puanların eşit olması halinde genel averaja bakılacaktır. Genel averajın da eşit olması durumunda daha fazla gol atan takım puan sıralamasında üstte yer alacaktır. Atılan gollerin de eşit olması durumunda takımların gördükleri kartlar değerlendirilecek ve daha az kart gören takım sıralamada üstte yer alacaktır. Kartların değerlendirilmesinde kırmızı kartlar 2 sarı kart olarak sayılacaktır. Tüm bunların eşitliği durumunda kura çekimi yapılacaktır.  Kura çekimi takımların isimlerinin birer kağıda yazılıp torbadan çekilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Torbadan ilk çekilen takım bir üst tura yükselecektir.

 

Grup maçlarının tamamlanmasının ardından çeyrek finale çıkan takımlar arasında kura çekimi yapılarak eşleşmeler gerçekleştirilecektir. Gruplarını 1. Olarak tamamlayan takımlar ile ikinci olan takımlardan yukarıdaki kriterlere göre en iyi olan 2. Sıradaki takım seri başı olarak kuraya dahil olacaklardır. Aynı grupta yer alan takımlar gruptan çıkmaları durumunda çeyrek finalde karşılaşmayacaktır.

 

 

14- Gruplardan çıkmayı hak eden takımlar daha sonra tek maç eleme usulü ile bir üst tura çıkacaklardır. Eleme usulü maçlarda tarafların birbirine üstünlük sağlayamamaları durumunda penaltı atışlarına geçilecektir. Taraflar 5’er penaltı kullanacak ve daha fazla atışı gole çeviren takım galip sayılacaktır. 5’er penaltı sonucunda eşitlik bozulamazsa taraflar 1’er seri penaltı atışı yapacaktır. Seri penaltı atışları eşitlik bozulana kadar devam edecektir.

 

15- Hükmen galibiyet skoru 3-0‘dır. Ancak hükmen galip takımın gruplardan çıkabilmek için averaj hususunda grubundaki bir başka takımla çekişme yaşaması halinde, her iki takıma da sahaya çıkmayan takım karşısında aynı gol averajı sağlanır[Örneğin A takımı B takımı ile yaptığı maçı 5-1 kazanmıştır. B takımı, C takımı ile yapacağı maça çıkmamış ve normal şartlarda C takımı bu maçı 3-0 hükmen kazanmıştır. C takımı, grup maçları sonunda A takımı ile averaj çekişmesine girerse, bu halde C takımı da, B takımı karşısında 5-1 hükmen galip sayılacaktır.]

 

16- Maçtan sonra, tertip komitesi kararlarına ya da başka bir hususa yapılacak itirazlar yazılı olarak (Dilekçe, WhatsApp veya SMS yolu ile) maçın bitiminden ya da tertip komitesi kararının açıklandığı andan itibaren en geç 24 saat içerisinde takım kaptanları tarafından tertip komitesine ulaştırılmak zorundadır. Bunun haricindeki itirazlar değerlendirme dışında bırakılacaktır. İtirazlar en kısa sürede tertip komitesi tarafından değerlendirilecek, itirazın sonucu itiraz eden takımın kaptanına ve kaptanlar grubuna yazılı olarak (Dilekçe, WhatsApp veya SMS yolu ile) iletilecektir.

 

17- Turnuva tertip komitesi resen veya itiraz/talep üzerine karar verebilir. Resen verilen kararlara karşı itiraz yolu açık olup, karşı itiraz üzerine verilecek karar ise kesin nitelikte olacaktır. Ayrıca tertip komitesinin aldığı bir karar olmaksızın yapılan itiraz/talep üzerine verilecek karar itiraz/talep eden yönünden kesin nitelikte olacaktır. Ancak itiraz/talep etmeyen taraf yönünden aleyhe bir karar çıkması durumunda bir defaya mahsus bu tarafa itiraz hakkı tanınacaktır. Böyle bir itiraz sonrasında verilecek karar kesin olacaktır.

18- Turnuvada dereceye giren (1., 2. ve 3.) takımlara kupa ve madalya takdim edilecektir. Ödül töreni Final maçı sonrasında yapılacaktır.

 

TURNUVA TERTİP KOMİTESİ

 

Av. Abdulkadir Aydın         Av. M.Ensar GÜRCEĞİZ         Av. Rıdvan BARDAK

 

 

 

Av. Bilal ÇELİK                   Av. Ömer BOĞADUR

 

 

 

 

17.05.2022
AV. ERKAN ŞENSES
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.