MESLEKTAŞIMIZ AV. ORHAN ALPHAN’A SALDIRAN POLİS MEMURUNUN YARGILANDIĞI DAVANIN KARAR DURUŞMASI YAPILDI!
14.04.2022 tarihinde meslektaşımız Av. Orhan Alphan’a yapılan saldırıya yönelik polis memurunun yargılandığı Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2022/1132 esas sayılı dosyasının karar duruşması 20.01.2023 tarihinde Batman Adliyesi’nde görüldü.
 
Duruşmaya Baromuz üyesi onlarca meslektaşımızın yanı sıra Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman, Van Barosu Başkanı Av. Sinan Özaraz, Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan, Şırnak Barosu Başkanı Av. Rojhat Dilsiz, Ankara Barosu Önceki Başkanı Av. Kemal Koranel, Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Av. Mehdi Özdemir, Diyarbakır Barosu, Mardin Barosu, Hakkari Barosu, Van Barosu ve Siirt Barosu’ndan yönetici ve avukat hakları merkezi üyesi meslektaşlarımız da katıldılar.
 
Duruşmada meslektaşımız Orhan Alphan Mahkeme’nin tarafsız ve bağımsız olmadığını ve adil bir yargılama yapacağına inanmadığını belirterek beyanda bulunmayacağını söyledi. Duruşmada söz alan Baro başkanları ve meslektaşlarımız Mahkeme’den adil bir hüküm kurulmasını talep etti. Baro başkanımız Av. Erkan Şenses duruşmada Mahkeme hakiminin bir önceki celse verdiği ara kararlarla tarafsız olmadığını ortaya koyduğunu, bu nedenle kendisinden adil bir hüküm beklemediğini belirterek beyanda bulunmayacağını söyledi. Baro başkanımızın beyanı ve çağrısı sonrası meslektaşlarımız şekli yargılamanın parçası olmamak adına duruşmayı terk ettiler. 
 
Mahkeme verilen kısa aranın ardından açıkladığı kararla sanık polis memuruna alt sınırdan 8 ay 20 gün hapis cezası vererek bu cezayı da 5 yıl suç işlememesi koşuluyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 

Duruşma sonunda Batman Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Baro başkanımız Av. Erkan Şenses öncelikle katılan Baro başkanları ve Baro yöneticilerini sayarak dayanışma nedeniyle kendilerine teşekkür etti. Baro başkanımız Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mert Kara’yı kararından dolayı kınadığını ve kararı kabul etmediklerini, kolluk mensuplarının yargı eliyle bir imtiyazlı sınıf haline getirildiği, kararın avukat düşmanlığının bir parçası olduğunu belirterek hukuk kurallarının herkes için eşit bir biçimde uygulanmasının mücadelesini vereceklerini söyledi.